Sardinie je druhým největším italským ostrovem. Leží v západním Středomoří na půli cesty mezi Evropou a Afrikou, kde na severu je od francouzské Korsiky oddělena jen úzkým Bonifáckým průlivem. Ostrov je obklopen řadou menších či větších ostrůvků, kdy mezi jedny z nejznámějších patří souostroví La Maddalena se svými úchvatnými plážemi s jemným bílým pískem či růžovou pláží na ostrůvku Budelli. Ostrov Tavolara ležící jižně od Olbie patří naopak mezi ty se strmými útesy se spoustou zátočin přístupných jen po vodní hladině. Průzračné moře s podmořským životem, řadu historií prodchnutých městeček, ojedinělou kulturu místních obyvatel, tradici pěstování korkového dubu, pěstování a produkci světoznámých vín, výrobu hořkosladkého likéru Mirto, to vše a ještě více nalezneme na Sardinii.
Sardové nebyli typickým mořským národem, nemají ani dobyvatele, ani objevitele. Po moři sem naopak přicházeli příslušníci jiných národů, kteří, dříve než splynuli s domorodci, přinášeli svou kulturu a zvyky. Ostrov se pyšní zachovalými památkami z prehistorických dob, z doby bronzové až železné, a později i z doby římské. Z období megalitického zde najdeme na 7000 více či méně zachovalých pevnostních staveb, nuraghů, jejichž účel je dodnes zahalen rouškou tajemství.
Současná Sardinie je z pohledu cestovního ruchu známa především smaragdově průzračným mořem a romantickými plážemi se zlatavým či bílým jemným pískem. Nalezneme zde i velmi romantické oblázkovo-písčité zátoky, které jsou dosažitelné jen po moři, místa, která znají pouze stálí obyvatelé a jež jsou zrakům suchozemce skryta pod vysokými bělostnými útesy.
Po stránce ubytování Sardinie nabízí snad úplně vše, co se dá nalézt ve Středomoří. Najdeme zde hotely průměrné i té nejvyšší kategorie, turistické komplexy s maximální vybaveností, malé residence, samostatné vilky a vily třeba i s vlastním bazénem, prostě tak široké možnosti, že dokáží uspokojit úplně každého zájemce. Každá z velmi různorodých oblastí je připravena nabídnout své neopakovatelné kouzlo.
Autonomní region Sardinie má rozlohu 24.100 km² a 1.648.000 obyvatel rozdělených aktuálně (po reformě z února 2016) do 4 provincií a metropolitní oblasti Cagliari.
Metropolitní oblast Cagliari je nejjižnější oblastí Sardinie. Má 431.538 (26 % populace ostrova) a rozkládá se na 1.248 km² (5 % teritoria Sardinie). Sousedí na severu s provincií Sud Sardegna. Ta má 353.830 (21,4 % populace ostrova) a rozkládá se na 6.530 km² (27 % teritoria Sardinie). Její břehy omývá na jihu a západě Středozemní moře, na východě Tyrhénské moře. Hlavní město celého ostrova Cagliari má 154.106 obyvatel.
Provincie Nuoro ležící na východě Sardinie u Tyrhénského moře hraničí na severu s provincií Sassari, na západě s provincií Oristano a na jihu s provincií Sud Sardegna. Má 210.531 obyvatel a rozkládá se na 5.638 km² (23,4 % teritoria Sardinie). Hlavní město Nuoro leží hluboko ve vnitrozemí na žulové náhorní plošině v nadmořské výšce 550 metrů a má 36.470 obyvatel.
Provincie Sassari je s rozlohou 7.692 km² (31,9 % teritoria ostrova) nejen největší na Sardinii, ale je i největší provincií celé Itálie. Její území zahrnuje celý sever ostrova, a to poté, co po reformě z února 2016 pohltila dříve na východě sousedící provincii Olbia-Tempio. Sousedí na jihu s provinciemi Nuoro a Oristano a na západě Sardinským mořem. Má 492.642 obyvatel, z toho 127.533 jich žije v metropoli Sassari, druhém největším městě na ostrově.
Bývalá provincie Olbia-Tempio (nyní součást provincie Sassari, její východní část) na severu sousedí s Bonifáckou úžinou oddělující Sardinii od Korsiky. S populací 160.368 obyvatel (9,7 % z celkového počtu Sardiňanů) a rozlohou 3.399 km² (14,1% teritoria Sardinie) není zdaleka největší, ale co se týká přírodních krás a turistické atraktivity, je nepopiratelnou jedničkou. Šlo o jednu z mála provincií Itálie s metropolí rozdělenou mezi 2 města – Olbia (59.566 obyvatel) a Tempio Pausania (14.000 obyvatel).
Pláže, které se nacházejí na severovýchodním pobřeží Sardinie, jsou nezřídka přerušovány skalními útvary a menšími přístavy. Jsou opravdovým rájem romantiků a hledačů nepřelidněných koutů přírody. Omývané křišťálově čistým mořem, které střídá odstíny tyrkysové a zelené, patří pláže bývalé provincie Olbia-Tempio mezi nejvýraznější a nejkrásnější na Sardinii. Žulové skály pobřeží oblasti Gallura nabízejí opravdu nezapomenutelné pohledy. Čistota moře vytváří fascinující chromatické hry se zelení, jež lemuje břehy. Fascinuje neuvěřitelně podmanivá krajina, doslova kaleidoskop krásy – pobřeží okouzluje sekvencemi pastelových odstínů, modré a střídavě smaragdové vody moře, úseky zlatého písku a útesy modelované nelítostným časem. Pestrou mozaiku barev a odrazů moře dlouho nevymažete z paměti.
Někdy divoké, někdy klidné, pláže tohoto koutu Sardinie vytvářejí speciální prostředí pro bezchybnou dovolenou na ostrově. Volit můžete z pláží placených, se zázemím, i z mnoha volných. Řada je písčitých s nenáročným vstupem do moře, mnoho je ale i těch skalnatých, kde na většině z nich lze holdovat excelentnímu potápění či šnorchlování.
Pláže jsou zde kamenité i písčité, placené i volné, dlouhé i miniaturní. Bezpochyby jedny z nejdelších pláží jsou ty u zálivu Asinara, jako je pláž Platamona, která se spojuje s vedlejší Marina di Sorso. Směrem ke Stintinu je to pláž Fiumesanto, na kterou navazuje pláž Ezi a společně tvoří pláž dlouhou mnoho kilometrů. I v Porto Torres jsou velmi krásné pláže, jako je ta nejznámější nesoucí jméno Balai. Ve Stintinu je to pak pláž Pelosa a další směřující k tzv. vnějšímu moři. V Algheru zmiňme Lido, pinetou lemované Maria Pia a Mugoni, a zejména nejslavnější pláž Bombarde. V Castelsardu jsou dlouhé pláže v místní části Lu Bagnu.
Společné pro všechny pláže je velmi čisté moře, jež ostatně charakterizuje celý sever Sardinie.
Záliv Golfo di Orosei je považován za jedno z nejpozoruhodnějších pobřeží Sardinie. Nejznámějšími a nejvyhledávanějšími plážemi jsou Cala Ginepro (jemný písek ve směsi s malými hladkými oblázky, příjemně masírujícími nohy při procházkách podél pláže; v moři naleznete všechny odstíny modré a tyrkysové), Sas Linnas Siccas (malá zátoka s několika desítkami metrů písečné pláže mezi skalami a balvany vystupujícími z moře – nicméně co se týče krásy, nemá co závidět mnoha dlouhým plážím na Sardinii), Sa Curcurica (mezi plážemi Orosei ta pravděpodobně nejvhodnější pro malé děti díky mírně se svažujícímu dnu; písek je bílý a jemný, ideální pro slunění, za pláží hustý borový les, který poskytuje útočiště během nejteplejších hodin) a zejména pláž Bidderosa – tato nádherná přírodní oáza je nejkrásnější a nejznámější z pláží Orosei. Je to chráněná oblast s bohatou středomořskou vegetací a ve zdejších křišťálově čistých vodách se to hemží mořským životem. Moře je proto velmi vhodné pro potápění a nabízí fascinující podvodní podívanou.
Lokalita Costa Rei získala ocenění „Travel blogger award" od prestižního vydavatelství turistických průvodců „Lonely Planet", které ji zahrnulo mezi 10 nejkrásnějších pláží na světě.
Kromě autentických bílých písečných pláží (s občasnými oblými skalisky), které jsou většinou k dispozici zdarma, se zde nacházejí malebné zátoky a modré, panensky čisté moře. Velké zelené plochy okolo dominantního vrchu Monte Nai činí z pobřeží Costa Rei oázu klidu pro ty, kdo oceňují relaxační dovolenou. Celá lokalita má od severu k jihu cca 10 km, od Porto Pirastu po Cala Sinzias.
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena
a dále
Bologna, Firenze, Livorno (k němu se vztahují udané vzdálenosti), trajekt z Livorna do Olbie, Olbia