Slováci jsou nám nejbližším národem, a to pochopitelně nejen díky 70 letům společného soužití v Československu, ale i jazykem, kulturou a mentalitou. Proto jsou splněny všechny předpoklady, abychom se na lyžařské dovolené u našich východních sousedů cítili doslova jako doma. Slovensko spolu s námi vstoupilo do sjednocené Evropy a mílovými kroky se vzdaluje socialistické minulosti. Kdo se do země pod Tatrami v posledních letech nezajel podívat, bude jistě zaskočen tempem změn, novou výstavbou i profesionalitou, s níž Slováci konečně začali vytěžovat svůj pomyslný zlatý důl, tedy turistiku. Ponechte stranou předsudky – dnes by se mnohá česká střediska měla jezdit na Slovensko učit! Jasnou výhodou Slovenska je značné převýšení sjezdovek vinoucích se z tatranských masivů a též čarovná krása zdejší přírody. Kdo na Slovensku v posledních letech nebyl, nestačí se divit pokroku snad ve všech oblastech života. Limitem rozvoje zůstává fakt, že nejatraktivnější lyžařské lokality se nacházejí v přísně chráněných národních parcích. Zdaleka ne všechna přepravní a ubytovací zařízení je možno okamžitě modernizovat, ale pokrok je markantní a spojíme-li jej s rostoucím podílem umělého zasněžování, tradičně výbornou kuchyní a progresivními novinkami typu termálních aquaparků (lázeňství je oblastí, kde Slovensko vychází vstříc moderním trendům rodinných dovolených v míře, která je s českými lázněmi nesrovnatelná, a to v tom nejpozitivnějším slova smyslu) a výborně vybavených snowboardových areálů, máme zde atraktivní komplexní produkt, jenž se stává velmi konkurenceschopným i vůči zavedeným alpským střediskům. Objevte znovu Slovensko i Vy, jsme si jisti, že Vás může pouze příjemně překvapit. Češi zde vždy byli váženými hosty a je velmi příjemné si se zdejšími srdečnými a pohostinnými obyvateli popovídat ve vlastní mateřštině a necítit se nikde jako návštěvník druhé kategorie.
Jsme si jisti, že Vás může pouze příjemně překvapit. Češi zde vždy byli váženými hosty a je velmi příjemné si se zdejšími srdečnými a pohostinnými obyvateli popovídat ve vlastní mateřštině a necítit se nikde jako návštěvník druhé kategorie.
Jako prvního reprezentanta slovenské lyžařské nabídky volíme vlajkovou loď tamní zimní turistiky – skiareál Jasná / Chopok v Nízkých Tatrách, první středisko v Československu poctěné již v roce 1979 pořadatelstvím Světového poháru v alpském lyžování. Světový pohár ve sjezdovém lyžování (obří slalom a slalom žen) se zde bude konat i 20.–21. 1. 2024. Díky tradici nepřerušené ani rozdělením Československa a též díky příjemné vzdálenosti z ČR jistě Jasná osloví nemálo z Vás, kteří si budou chtít toto top středisko vyzkoušet na vlastní kůži. Odvrácenou stranou mince slovenského přibližování se evropským standardům je však pochopitelně cena ubytování a skipasů, která rozhodně nepatří v rámci nabídky tohoto katalogu mezi nejnižší. Z novinek posledních let jistě oceníte novou lanovku „Petra Vlhová“ Priehyba – Biela púť s 15místnými kabinkami, jež od sezóny 2022/23 vytvořila přímé spojení mezi oběma hlavními lokalitami areálu Jasná a ulevila přetíženému Twinlineru.
Vysoké Tatry nejsou svými sjezdařskými možnostmi příliš vyhlášené, ale právě zde v Tatranské Lomnici si lze užít doslova kultovní sjezdovku z Lomnického sedla, jež se otevírá až v druhé polovině zimy a až k jaru mívá optimální sněhové podmínky.
Z okraje lázeňského městečka vyráží kabinková lanovka do mezistanice Štart a odtud na Skalnaté pleso. Jezdí se sem ovšem hlavně kvůli Lomnickému sedlu – na jaře bohatě zasněženému, s jižní orientací a „černým“ sklonem. Tatranská Lomnica je klidné lázeňské městečko se starými luxusními hotely, kde je ještě cítit atmosféra první republiky. Relativně omezené lyžařské možnosti kompenzují bohaté aktivity aprés-ski – třeba 2,5kilometrová sáňkařská dráha ve Starém Smokovci, dostupném tatranskou železnicí, nebo snídaně za úsvitu na Lomnickém štítě.
Koho odrazuje daleká cesta, může využít pohodlného autovlaku z Prahy do Popradu.
Starý Smokovec je nejstarší tatranská osada a také administrativní centrum Vysokých Tater. Současně patří mezi zdejší nejvýznamnější turistické resorty. Toto lyžařské středisko nacházející se nedaleko Tatranské Lomnice nabízí hlavně lehké sjezdové tratě na Jakubkové lúce, které ocení především rodiče s dětmi. Největší atrakcí střediska je denní i noční sáňkování na 2,5 km osvětlené sáňkařské trati s klopenými zatáčkami z Hrebienku do Starého Smokovce. Půjčovna saní je přímo ve Starém Smokovci, nahoru se pohodně vyvezete pozemní lanovkou. K dispozici je též 18 km tratí pro běžecké lyžování, upravovaný 4,2 km dlouhý okruh Smokovecká kyselka a trasa Starý Smokovec – Tatranská Polianka. Skipas Jakubkova lúka platí i ve skiareálech Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso.Oblíbené jsou turistické trasy z Hrebienku k vodopádům Studeného potoka či vysokohorským chatám. Bohatou historii Smokovce dokládá zdejší mimořádně cenná architektura, částečně vycházející z alpských vzorů. Technicky pozoruhodná je úzkorozchodná „električka“ z Popradu a pěší túry výrazně usnadňující pozemní lanovka na Hrebienok (historicky první jízda již v roce 1908). Výhodou je i pohodlná dostupnost z dálničního sjezdu u Popradu, jen 9,5 km.
Přinášíme i další skutečně reprezentativní a zajímavé středisko Vysokých Tater. Dominantní hotel FIS připomíná, že Štrbské Pleso bylo dějištěm Mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách v roce 1970, kde v závodě sdruženém zvítězil Čech Ladislav Rygl. Při příležitosti Mistrovství světa v lyžování 1970 bylo přestavěno i zdejší nádraží do dnešní podoby.
Není divu, že se areál na Štrbském Plese pyšní parádními strojově upravenými běžeckými stopami nesoucími certifikát slovenského lyžiarského zväzu (SLZ) a nabízí dostačující počet běžeckých tratí.
Pro sjezdaře je zde k dispozici pohodový skiareál disponující 9 kilometrů lehčích a středně obtížných sjezdovek. Díky vysoké nadmořské výšce je o kvalitní přírodní sníh postaráno, 100% umělé zasněžování je zde však i tak samozřejmostí.
Nesmírně atraktivní, přesto pohříchu často opomíjená, je v Malé Fatře oblast Vrátne doliny pod horou Kriváň nad Jánošíkovým rodištěm, obcí Terchová. Toto tradiční zimní letovisko Malé Fatry disponuje 14 km sjezdovek rozdrobených do několika charakterově rozmanitých lokalit, které se společně zavděčí téměř všem typům lyžařů – začátečníkům, pokročilým i freeriderům. Hlavním freeridovým magnetem Vrátne doliny je nejvýše položený areál pod Chlebem – severní svah s 800metrovým převýšením, širokými bezlesými pláněmi a moderní kabinkovou lanovkou. Komornější charakter této lokality byl částečně zachován i po modernizaci areálu v roce 2005.