Národní park Bavorský les byl vyhlášen v roce 1970 a po svém rozšíření v roce 1997 má rozlohu 24.250 ha. Leží na východě Bavorska v zemských okresech Regen a Freyung-Grafenau. Společně s Národním parkem Šumava, se kterým sousedí na severu a východě, tvoří jeden z největších (932,8 km²) bilaterálních národních parků Střední Evropy. Na území parku se nachází také jedno ze tří ledovcových jezer Bavorského lesa – Roklanské. Nejvyšším bodem národního parku je hora Roklan (1.453 m). Nejvyšší šumavskou horou je však Velký Javor (německy Großer Arber) nacházející se 5 kilometrů západně od obce Bayerisch Eisenstein mimo národní park.
Neureichenau se nachází v trojmezí Bavorska, Čech a Horního Rakouska pod Třístoličníkem a Trojmeznou horou, v jedné z nejkrásnějších částí Bavorského lesa. Naleznete zde muzeum Adalberta Stiftera, prochází tudy i cyklistická Stezka železné opony – kousek odtud je hraniční přechod Haidmühle / Nové Údolí. V okolí Neureichenau je k vidění celá řada přírodních pozoruhodností, kapliček i studánek dostupných pohodlnou pěší či cyklistickou túrou. Z dalších aktivit v oblasti lze zmínit 27jamkové golfové hřiště Golf- und Landclub Bayerwald.
Sankt Englmar je malebná obec v hlubokých lesích mezi vrcholy Pröller (1.048 m), Predigtstuhl (1.024 m) a Hirschenstein (1.095 m), se statutem klimatických lázní. Řadí se mezi oblíbená střediska Bavorského lesa. Snadná dostupnost je dána polohou jen 50 km od českých hranic. Velmi atraktivní ceny ubytování i služeb činí z tohoto regionu ideální místo pro poklidnou rodinnou letní dovolenou, jakož i pro nadšené turisty, kteří ocení dokonalou síť 125 km stezek pro pěší i cyklisty v okolí. Kromě toho nadchnou celoregionálně známé atrakce jako stezka korunami stromů, letní bobová dráha, dům „vzhůru nohama“ (otočený střechou dolů) či lesní lanový park.
Lohberg je obec ležící poblíž českých hranic pod Velkým Javorem v malebném údolí Lamer Winkel. Hlavní atrakcí je zde zoologická zahrada Bayerwald-Tierpark o rozloze 10 hektarů. Okružní stezka v délce 1,5 km nabízí nevšední zážitky dětem i dospělým. Setkáte se tu s původní faunou Bavorského lesa a Šumavy, s více než stovkou druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí. Turisté zde dále často navštěvují vyhlídkovou věž Hindenburgkanzel a Malé Javorské jezero (německy Kleiner Arbersee).
Na severu na Bavorský les navazuje přírodní park Hornofalcký les (Oberpfälzer Wald). Leží na úrovni Českého lesa, s nímž sousedí. Z geomorfologického hlediska tvoří s Bavorským lesem a Šumavou jediný celek – Oberpfälzisch-Bayerischer Wald (Hornofalcko-bavorský les). Tento dosud neobjevený prázdninový region kousek za českými hranicemi charakterizuje půvabná selská krajina plná živých tradic, romantická údolí divokých řek, ale i malebná městečka a vesničky, hrady, zámky a zříceniny. Přírodní park Hornofalcký les je vyznamenán značkou kvality VIABONO „Cestování pro milovníky požitku z přírody“. Lesy zde doplňují bylinné a orchidejové louky. Oblast je doslova eldorádem pěších turistů a cykloturistů. Napříč Hornofalckým lesem se rozkládá síť téměř 2000 km cyklostezek. Rozmanité, kvalitní a výborně značené, vhodné pro sportovce i požitkáře. Přímo od českých hranic vede např. trasa Waldnaab Radweg, pokračující až do Regensburgu. Českou a německou stranu propojují také Česko-bavorská stezka přátelství (podél bývalých železničních tratí, tedy s pohodlným profilem), dále pak také Valdštejnská cyklostezka (spojuje Marktredwitz a Cheb) či Panevropská cyklotrasa (ta spojuje Paříž, Norimberk a Prahu).
Oblast Hornofalckého lesa je zároveň i jednou nejstarších rybníkářských oblastí Evropy. Hornofalcké Muzeum rybářství v Tirschenreuthu poutavou formou zprostředkovává vše o rybaření od dávné minulosti až po současnost.
V oblasti však krom četných rybníků naleznete i jezera. Na jezeře Steinberger See zaujme opravdu pestrá nabídka vodních radovánek – vodní lyže, wakeboarding, plachtění, surfing, potápění, nebo třeba jen plavba na veslicích či šlapadlech.
Neualbenreuth leží asi 15 km západně od Kynžvartu a 20 km od Mariánských Lázní. Romantická obec idylicky zasazená do mírně zvlněné krajiny Hornofalckého lesa zaujme krásnými hrázděnými domy udržovanými s citem a láskou, svědčící o hrdé a bohaté minulosti. Pro Neualbenreuth jsou typické živé tradice a pestrý spolkový život s lidovkami (mnohdy českými) a krajovými specialitami. V této obci na úpatí Dyleně (vrchol tohoto výrazného kopce leží v ČR v nadmořské výšce 940 metrů a je vzdálen asi 500 metrů od státní hranice České republiky s Bavorskem) na vás čeká kolem 20 restaurací s výtečnou hornofalckou kuchyní. Nedotčenou přírodu lesnatého pohoří Hornofalcký les můžete objevovat na turistických stezkách o celkové délce více než 200 km s nádhernými panoramatickými výhledy.