NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Německo – náš velký soused, který má co nabídnout

Německo je naším největším sousedem co do rozlohy i počtu obyvatel. Díky obrovské rozloze má opravdu co nabídnout, rozmanitost zdejší přírody je značná, od větrných písečných pláží Baltu a Severního moře až po strmé štíty Bavorských Alp. Pohříchu zatím jen relativně málo našich turistů si však volí tuto zemi jako svou dovolenkovou destinaci. Pokusíme se vás přesvědčit, že to je velká chyba. Pohled do ceníku by vás měl přesvědčit, že zdejší ceny nejsou přemrštěné, jak se traduje v mnoha předsudcích. A s ohledem na pověstnou německou kvalitu se dokonce dá říci, že patří v celoevropském kontextu mezi ty příznivé. Příjemným benefitem je vynikající dojezdová vzdálenost, zejména co se týče lokalit příhraničních, u těch vzdálenějších pak pomůže skvělá německá dálniční síť.

Němci jsou náruživí turisté a sportovci, zkuste i vy prozkoumat jejich fantastické cyklostezky, projít se po značených pěších trasách nedotčenou přírodou nebo objevit půvabná města a vesnice doslova dýchající historií.

Hlavní benefity Německa:

  • vynikající kvalita za dostupné ceny
  • rodinná atmosféra, pohostinnost a skvělá gastronomie
  • výtečná turistická a relaxační infrastruktura
  • perfektní dostupnost z ČR

Bavorský a Hornofalcký les – nechte se rozmazlovat německou dokonalostí na bavorské straně Šumavy a Českého lesa

Bavorsko, největší německá spolková země, je pro mnoho lidí doslova synonymem té nejvyšší kvality. Německo je sice největší alpská země, ale Alpy sem zasahují jen svou zanedbatelnou částí, a to právě do nejjižnější oblasti Bavorska. Nejsou to však jediné zdejší hory, nesmíme zapomenout na německou, tedy bavorskou, stranu Šumavy, konkrétně na Bayerischer Wald (česky Bavorský les) a na severně na Bavorský les navazuje přírodní park Hornofalcký les (Oberpfälzer Wald). Ten leží na úrovni Českého lesa, s nímž sousedí.

Na své si při letních toulkách v Bavorsku přijde každý. Bavorsko boduje zejména komplexní kvalitou a důkladností služeb a velkým důrazem na potřeby rodin s dětmi. Je však zároveň pravou volbou pro ty, kteří si rádi vychutnají krásy přírody, historických památek a pochutnají si na místních specialitách za ceny, které nejsou až tak vysoké, jak byste se mohli domnívat. Těžko sice mohou soutěžit s cenami v České republice, ale letní dovolenou zde lze pořídit za cenu až překvapivě konkurenceschopnou. Pozoruhodná je též typická pohostinnost místních obyvatel, s nimiž můžete snadno navázat přátelství třeba u tupláku dobrého bavorského piva.

Bavoři jsou nám velice podobní svou mentalitou, však s nimi také sdílíme dlouhou hranici i částečně společnou historii. K výhodám můžeme připočíst i fakt, že naše kolegy z Evropské unie lze navštívit již za několik málo hodin velmi pohodlné cesty autem. To vše nás vede k závěru, že Bavorsko je v létě destinací šitou na míru především těm z vás, kteří si nade vše cení pohodového trávení dovolené. Kraj pod Roklanem, Velkým Javorem a Dylení vás jistě po všech stránkách příjemně překvapí, proto je naším zaručeným tipem pro Vaši spokojenost.

Bádensko-Württembersko – pohoří Schwarzwald, komplexní kvalita a důkladnost služeb

Pohoří Schwarzwald (Černý les), zalesněné pohoří v jihozápadním Německu, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, je nejen domovem legendárních kukačkových hodin. Pramení zde Dunaj, ze severu k jihu má toto rozměrné pohoří délku 160 km a z východu na západ šířku 60 km, pokrývá celkem 11 100 kilometrů čtverečních. Západní svahy pohoří jsou příkré a stupňovité, východní jsou naopak pozvolné. Jižní část pohoří je vyšší, nazývá se Hochschwarzwald – je jedním ze šestnácti národních parků v Německu. Tam je soustředěn i turistický ruch, pověstný kvalitou svých služeb. Na okraji pohoří se nacházejí lázně, například populární Baden-Baden nebo menší Bad Peterstal. Charakterem připomíná Černý les naši Šumavu. Tento kraj je největším a zároveň nejstarším přírodně chráněným územím v Německu.

Schwarzwald nabízí různé podoby přírodní krajiny, pozvolné zalesněné hory na severu, široká luční údolí a pastviny v centrální oblasti a jižní část s vrcholky hor nad hranicí lesa. Najdete zde i několik křišťálově čistých ledovcových jezer. Tento celoroční ráj pro pěší turisty zaujme též výhledy přes nížiny do dálky až třeba k hradbě Alp na jihu. Zdolávání zdejších vrcholů usnadní i lanovky v letním provozu. Černý les nabízí také mnoho vzrušujících aktivit pro děti všech věkových skupin.

Severní Porýní-Vestfálsko – sportovcům známé horské středisko Winterberg

Winterberg je město v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko uprostřed regionu Sauerland, u pramenů řek Rúr a Lenne v pohoří Rothaar. Je známým střediskem zimních sportů. Navzdory svému jménu má však Winterberg co nabídnout i v létě: naleznete zde na 1700 km značených cyklostezek (Bike Arena Sauerland), 480 km značených tras pro pěší turisty a 5 vodních ploch ke koupání.

Winterberg je obklopen nejvyššími horami západní části Německa. V četných přírodních rezervací, jako jsou přírodní parky Rothaargebirge nebo Hochheide, můžete na tematických stezkách pozorovat vzácné ptáky a rostliny. Objevte zdejší čisté vody, kvetoucí horské louky či třeba historické budovy půvabného starého města Winterberg. Hosté tu stráví skvělou relaxační nezapomenutelnou dovolenou uprostřed neporušené přírody. Turistika je zde nejvyšší prioritou, Ferienwelt Winterberg je jednou z předních turistických oblastí Německa.

Nadšení bikeři ve Winterbergu naleznou nejoblíbenější německý bike park v Německu. Pokud chcete zažít cyklistiku s trochu menším úsilím, můžete si vypůjčit moderní elektrická kola. Atraktivní nabídku adrenalinových aktivit doplňují letní bobová dráha a zipline.

Milovníky vodních sportů přitahuje zejména přehradní jezero a přírodní koupaliště Erlebniswelt Hillebachsee, kde si můžete zkusit třeba wakeboarding.

Hesensko – pohoří Rhön, jedna z nejkrásnějších oblastí Německa

Rhönské pohoří (Rhön) je jednou z nejkrásnějších oblastí střední Evropy, co se přírodních krás a rekreačních možností týče. Nachází se v samém srdci Německa, v Hesensku. Nedotčená krajina se svými čedičovými kopci vulkanického původu, s nekonečnými loukami a liduprázdnými náhorními plošinami, temnými rašeliništi, rozsáhlými lesy a čistými potoky v klidných údolích zaujímá zvláštní místo v rozmanitosti německých horských pásem. 

Střed pohoří Rhön tvoří náhorní plošina "Hohe Rhön" s horami zvedajícími se až do výšek 800 až 950 metrů. Nejvyšší hora, Wasserkuppe, je vysoká 950 metrů a je známá jako kolébka bezmotorového létání. Kluzáky plují na obloze nad Wasserkuppe od počátku 20. století. Na hoře dodnes existuje velké centrum bezmotorového létání, letové centrum pro závěsné kluzáky, paragliding a kiting, muzeum plachtění, prodejny suvenýrů, lanové centrum a oblíbená letní bobová dráha. Bezlesý vrchol hory Wasserkuppe nabízí vskutku nádherný panoramatický výhled. Na této vodonosné hoře, nejvyšší v Hesensku, pramení řeka Fulda a dalších 30 potoků.

Pro pěší turisty je Rhön jednou z nejhezčích a nejkouzelnějších krajin v Německu. Mohutné vulkanické skalní útvary se zelenými loukami tvořenými tzv. Borstengras (matnou trávou) se střídají s bažinatými biotopy. Se čtyřmi hlavními řekami – Fuldou, Franskou Sálou, Werrou a Ulsterem – a množstvím menších vodních toků je region jedním z nejbohatších na vodu v celém Německu. V roce 1991 byl Rhön vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO, aby byla zajištěna ochrana, údržba a rozvoj této výjimečné krajiny.

Durynský les – zelené srdce Německa

Durynský les (německy Thüringer Wald) je pohoří v Německu, v jižní části spolkové země Durynsko na hranici s Franky (do sjednocení Německa šlo o „zadrátovanou“ hranici NDR/NSR). Táhne se od údolí řeky Werra jihovýchodním směrem v délce 70 km a šířce 25 km. Nejvyšším vrcholem je Großer Beerberg (983 m n. m.). Po hřebeni vede stezka Rennsteig, dlouhá 168 km, o níž existují písemné záznamy již ze čtrnáctého století. Největšími městy jsou Suhl, Eisenach, Ruhla a Ilmenau.

Durynský les je známý jako „zelené srdce Německa“. Typickými stromy jsou smrk, jedle a buk, vedle lesů se zde nacházejí také horské louky a rašeliniště. Oblast je vyhledávána zejména vyznavači zimních sportů, Oberhof je častým pořadatelem světových pohárů a šampionátů v biatlonu a sáňkařském sportu. Významnými historickými památkami jsou hrad Wartburg a klášter Volkenroda. Nedaleko lázeňského městečka Friedrichroda se nachází umělá jeskyně Marienglashöhle, která vznikla při těžbě sádrovce. Navštívit můžete i krápníkové jeskyně Saalfelder Feengrotten. V roce 1990 byl vyhlášen Přírodní park Durynský les o rozloze 2 082 km².

Pokud chcete objevovat Durynský les pěšky, najdete zde spoustu krásných turistických tras, ideálních i na cykloturistiku nebo nordic walking. Za zvláštní zmínku stojí zejména dálková turistická trasa Rennsteig Wanderweg, nejoblíbenější pěší stezka celého Německa. Zaujme údolí řeky Sály s přítoky Loquitz a Sormitz. Jejich hluboká a úzká údolí jsou velmi malebná. Na řece Sále stojí přehradní systém "Saalekaskade", jehož součástí je i přehrada Hohenwarten – největší v Durynsku a druhá největší přehrada v Německu, přezdívaná "Durynské moře". Saaleschleife je pozoruhodný meandr na řece Sále se známou vyhlídkou Teufelskanzel. Milovníky dráhy jistě nadchne neobvyklá horská železnice Oberweißbacher Bergbahn.

Sasko – Erzgebirge a Vogtland, německá strana Krušných hor

Německá (saská) strana Krušných hor nese název Erzgebirge (znamenající Rudné hory). Toto pohoří se táhne podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Nejvyššími vrcholy jsou český Klínovec (1 244 m n. m.) a německý Fichtelberg (1214 m n. m.). V horách se odedávna těžily rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo, a železo. Později se k nim přidaly ještě kobalt, nikl, wolfram, a ve 20. století také uran. Dolování po staletí přetvářelo krajinu na německé straně hor.

Fojtsko, německy Vogtland, je okres na západě německého Svobodného státu Sasko. Historicky Fojtsko zasahovalo do tří dnešních spolkových zemí Německa (Bavorsko, Sasko a Durynsko) i do dnešních Čech v okolí Aše. Hlavním městem Vogtlandu je Plauen (Plavno). Oblast okresu Vogtland se nachází v jihozápadním výběžku Krušných hor, proto je velká část území hornatá. Fojtsko patří mezi vulkanicky nejaktivnější místa Střední Evropy. Svědčí o tom také častá řetězová zemětřesení, horké prameny a výrony plynu. Prameny s léčivými účinky nechaly vzniknout lázeňským městům Bad Elster (Lázně Halštrov) a Bad Brambach (Lázně Brambach), která mají nejsilnější radioaktivní minerální prameny na světě. S Mariánskými a Františkovými Lázněmi a Karlovými Vary na české české straně pak těchto pět lázeňských měst tvoří tzv. Bäderfünfeck (lázeňský pětiúhelník). Ekonomika Vogtlandu je tradičně krom turismu a lázeňství založena též na výrobě hudebních nástrojů (stejně jako v Lubech a Kraslicích na české straně hranice). Základem aktivního odpočinku ve Fojtsku jsou zážitky v přírodě a pohyb. Krajem vede hustá síť značených turistických tras a mnoho je i dobíjecích stanic elektrokol.

Dlouhé pohoří táhnoucí se podél českých hranic je absolutním rájem pěších turistů, cykloturistů a horských cyklistů. Pět tisíc kilometrů udržovaných stezek nabízí ty nejlepší podmínky pro krásné zážitky z výletů. Oceňovaná hřebenová stezka Erzgebirge-Vogtland spojuje Krušné hory s Fojtskem. Příznivci horské cyklistiky se mohou realizovat na 162 km dlouhém mountainbike-trailu „Stoneman Miriquidi“ u města Annaberg-Buchholz.

Přírodní park Erzgebirge je v Německu dlouhý 130 kilometrů o celkové rozloze 1500 čtverečních kilometrů a vděčí za svůj název stříbrné rudě (německy Silbererz), která se zde těžila po dlouhá staletí. Prázdninová trasa s názvem „Stříbrná stezka“ vedoucí z Drážďan do Cvikova propojuje místa, která jsou živým svědectvím dějin hornictví – patří mezi ně například doly, mlýny a slévárny mědi. Některá z nich, jako například doly ve Freibergu a hornická muzea ve městech Oelsnitz a Altenberg, jsou také významnými památkami na saské stezce industriální kultury. O bohatství, které kdysi stříbro hornickým městům přinášelo, svědčí honosná náměstí, kostely a měšťanské domy. V těchto městech jsou hornické tradice živé i dnes. Do měst jako Annaberg-Buchholz, Schneeberg, Schwarzenberg nebo Freiberg lákají slavnostní hornické přehlídky. Byly to především rodiny horníků, jež daly vzniknout krušnohorskému lidovému umění a učinily z této oblasti kolébku německých vánočních tradic.

Roku 2019 rozhodl výbor pro světové dědictví o zapsání hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO. 17 německých a 5 českých částí tohoto regionu společně reprezentuje historické dědictví regionu s mnoha hornickými památkami. Krušné hory jsou významným a jedinečným příkladem přeshraničního regionu, který byl po dobu 800 let zásadně formován nepřetržitou těžbou různých kovů.


Střediska

Zájezdy a ubytování

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?