Rakousko lze bez nadsázky označit za kolébku alpského lyžování. Asi v žádné jiné zemi světa nesouvisí lyžařský sport, vrcholový i rekreační, tolik s každodenním životem místních obyvatel. Věděli jste, že už v roce 1895 vynalezl Rakušan narozený v Třebíči Matthias Zdarsky první lyžařské vázání pro sjezd? V roce 1904 pak byla nedaleko Arlberského průsmyku otevřena první sjezdovka na světě. A aby těch prvních míst nebylo málo, prim má Rakousko také co se týče lyžařských škol a organizování prvních sjezdových závodů. Legendární sjezd Hahnenkamm na sjezdovce Streif v Kitzbühelu či noční slalom Světového poháru ve Schladmingu jsou události, kdy se bez nadsázky zastaví celá země.
Rakousko nabízí 2 900 nejmodernějších lanovek, 7 200 km sjezdových tratí a osm ledovcových areálů, kde se můžete oddávat bílému sportu takřka po celý rok. Zkrátka a jednoduše, patrně pro žádnou jinou zemi se nehodí označení „skutečný ráj pro lyžaře“ tolik, jako právě pro Rakousko.
Ze 600 skiresortů jsou mnohé propojené, tvoří tak aktuálně na 435 lyžařských středisek, to je vskutku přebohatý výběr.
Ubytovací kapacity se vyznačují menší lůžkovou kapacitou a polohou zpravidla o něco dále od skiareálů, než třeba ve Francii. Většina těchto zařízení je totiž vybudována tak, aby funkčně a esteticky doplňovala tradiční venkovskou zástavbu v alpských údolích. Velkou část pensionů, gasthofů a menších rodinných hotelů provozují samotní majitelé, a tak se v Rakousku setkáte s příjemnou rodinnou atmosférou a pohostinností.
Posledním trendem je sdružování lyžařských středisek do velkých regionů s jednotnou permanentkou; například oblast Ski amadé zahrnuje na 740 km sjezdovek a pozadu rozhodně nezůstávají i další oblasti jako Top Ski Kärnten / Osttirol, Zillertal nebo Kitzbüheler Alpen.
V Rakousku na rozdíl od jiných zemí tempo výstavby nových lanovek či posilování systémů umělého zasněžování v posledních letech nikterak neochablo a bylo setrvale vysoké. A to platí dokonce i v „době covidové“, kdy velké investice do infrastruktury, zejména nové lanovky, představily mj. lyžařské oblasti SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental nebo Salzburger Sportwelt. Největšími novinkami minulých zimních sezón v Rakousku bylo propojení Maiskogelu v Kaprunu s ledovcem Kitzsteinhorn, spojení střediska Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang v Salcbursku s Fieberbrunnem v Tyrolsku, čímž rozměry tohoto nového obra narostly na 270 km sjezdovek, či propojení tyrolsko-vorarlberských top-středisek St. Anton a Lech / Zürs, čímž se posunulo na samou rakouskou špici žebříčku největších propojených skiareálů, když pokořilo magickou hranici 300 kilometrů. V mnoha střediscích napříč Rakouskem pozorujeme masivní výměnu starých nekrytých sedačkových lanovek za nové, mnohem kapacitnější, kryté a vyhřívané, mnohde se staví moderní 10místné kabinky.
I přes neutuchající záplavu novinek můžeme Rakousko stále cenově řadit někam mezi nepochybně dražší Švýcarsko a někdy až extrémně levnou Itálii.
Našimi dlouhodobě nejžádanějšími oblastmi zůstávají Kaprun – Zell am See, Dachstein West, Kitzbühel / Kirchberg, SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental a Schladming-Dachstein, jejichž nepochybnou výhodou je vzdálenost z ČR. Ta je předurčuje i ke kratším než týdenním návštěvám; proto se snažíme vyjít našim klientům maximálně vstříc a vedle možnosti zkrácených pobytů u většiny nabízených kapacit se u některých z nich můžete setkat i se speciální nabídkou „7 za 6“, či dokonce „7 za 5“ a někde i se zlevněnými zkrácenými pobyty od neděle do čtvrtka v rámci speciální nabídky „4 za 3“.
A proto, pokud zamýšlíte vydat se na pořádnou lyžařskou dovolenou, nebo si jen odskočit na „prodloužený víkend“, pak vězte, že Rakousko je bezesporu tou správnou volbou.
Rakouská střediska zůstala na rozdíl od českých, německých či italských otevřena po celou zimní sezónu 2020/2021, ovšem pouze pro lokální klientelu. V rakouských skiareálech si tak mohli důkladně otestovat podobu proticovidových opatření, jež budou dozajista v nějaké podobě uplatňována i v zimní sezóně 2021/2022. V době přípravy tohoto katalogu však nic konkrétního zatím neví nikdo. Určitě bude třeba dodržovat „3G“ opatření, očekává se nařízení vlády, podle něhož se budou všichni provozovatelé muset řídit. Předpokládá se, že to bude zhruba ve stejném duchu, jako v létě, kdy byl turistický provoz narušen minimálně. Zavedena byla opatření typu snížení maximálního počtu osob v kabince, povinnost mít roušku, dodržovat minimální odstupy, pravidelné měření teploty zaměstnancům a jejich testování na Covid-19, jednotlivé spolkové země mohou například navíc požadovat registraci do restaurace (již nyní to vyžadují Korutany, kde je možno se registrovat jednou a obdržet QR kód, který se skenuje při každém navštívení a odchodu z restaurace) a podobně. Očekávat lze omezení après-ski zábavy, jež nebude probíhat formou, na jakou byli lyžaři dlouhá léta zvyklí (hlasitá hudba, tanec…). Hosté budou v některých barech na sjezdovkách obslouženi jen na místech k sezení a pořádání řady eventů je stále nejisté, resp. otevřené. I přes veškerá tato omezení je však třeba kvitovat fakt, že jsou zaváděna plánovitě a očekávaně, navíc nenaruší to hlavní, za čím naše lyžařská veřejnost do Rakouska směřuje, a tím jsou bezesporu perfektní parametry tamních sjezdovek a přepravních zařízení.