Spolkovou zemi Tyrolsko nelze z pohledu lyžaře popsat jinak, než za použití mnoha superlativů. Naleznete zde zdaleka nejvíce zimních středisek ze všech rakouských zemí – přes 100. Zalyžujete si zde na nejvýše položené sjezdovce, nejvýše vyjedete lanovkou, poobědváte v nejvýše položené restauraci, naleznete zde většinu rakouských ledovců včetně toho největšího a včetně jediného celoročně otevřeného. Najdete tu střediska nejdražší, nejsnobštější, s největšími možnostmi zábavy, ale na druhou stranu i největší výběr těch cenově dostupných. Jsou zde střediska historicky nejstarší, ale i ta úplně nejnovější, konaly se zde první lyžařské závody, dodnes se tu pořádají ty nejproslulejší, ale zároveň je Tyrolsko průkopníkem sportů nejmodernějších... Nikde jinde v Rakousku se nekonaly olympijské hry, zde však už dvakrát, o největším počtu pořádaných Světových pohárů ani nemluvě... Máme pokračovat? Ještě váháte s návštěvou Tyrolska?
Pitztaler Gletscher se sice veřejnosti otevřel jako poslední ze známých rakouských ledovců, ovšem všechny pokořil nadmořskou výškou, v níž si zde můžete zalyžovat – vyšplhal až do 3.440 metrů. Nejnovější lanovka Wildspitzbahn na vrchol Hinterer Brunnenkogel byla otevřena v říjnu 2012 a užívat si lze odtud, z terasy unikátní moderní kavárny Café 3440, panoramata včetně blízké nejvyšší hory Tyrolska Wildspitze. O kvalitě zdejších sjezdovek svědčí možná nejlépe to, že zde vyrostl světový a olympijský šampión Benjamin Raich.
110 kilometrů sjezdovek na ledovci, to je už pořádná porce, více Vám žádný jiný rakouský ledovec nenabídne. Zároveň však rozhodně nejde o místo vyhrazené lyžařským extrémistům – spíše naopak, jde o místo zaslíbené dětem. Třeba místní lyžařský park Big Family Ski-Camp jen stěží najde jinde sobě rovného. Ne náhodou bylo toto středisko již potřetí vybráno prestižním průvodcem německého autoklubu ADAC Ski Guide jako nejvstřícnější k rodinám s dětmi. V restauraci Eisgrat na ledovci můžete ochutnat těstoviny z nejvýše položené manufaktury na jejich výrobu na světě.
Budete-li hledat ta nejluxusnější rakouská střediska, doporučujeme podívat se nejprve na samý západ Tyrolska, kde se nachází 2 střediska, jež mají mnoho společného, ale současně se od sebe diametrálně liší. To společné spočívá ve stovkách kilometrů dokonalého lyžování na perfektně upravených sjezdovkách, či v hlubokém prašanu mimo ně. Společný je i přeshraniční přesah obrovských areálů – v případě St. Antonu do rakouské spolkové země Vorarlberg se středisky Lech a Zürs, u Ischglu do švýcarské bezcelní zóny Samnaun. Ale zatímco St. Anton je jedním z nejstarších lyžařských středisek na světě, distingvovaným místem pro smetánku, pak Ischgl je tepajícím resortem pro zlatou mládež, kde après ski zábava je často důležitější, než lyžování samotné. Pokud máte někde v Alpách možnost spojit lyžování s návštěvou koncertu nějaké světové rockové či popové megastar, pak Ischgl je přesně tím správným místem.
Tři lanovkami propojené horské vesničky Serfaus, Fiss a Ladis se vypínají na náhorní plošině označované za sluneční terasu Tyrolska vysoko nad údolím Innu. Ač toto lyžařské středisko v západním Tyrolsku dosud není mezi našimi lyžaři příliš známé, dozajista nadchne rodiny s dětmi, ale na opačném pólu i zkušené freeridery. Dohromady nabízí závratných 212 km lyžařských tratí všech obtížností v nadmořské výšce 1.200 až 2.820 metrů.
Návštěvníky příjemně překvapí nejen rozloha a pestrost lyžařských terénů, ale třeba i množství snowparků a zejména rodiny pak fantastická nabídka pro malé děti, na něž středisko cílí zejména. Mnozí, kdo Serfaus-Fiss-Ladis vyzkoušejí, už o jiném místě pro rodinnou dovolenou nechtějí ani slyšet, natolik se zde lze přiblížit vysněnému ideálu.
Údolí Ötztal je proslulé svými vynikajícími sněhovými podmínkami, však zde v Söldenu každoročně už v říjnu startuje kolotoč Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Ovšem nejenom söldenské ledovce Rettenbach a Tiefenbach garantují perfektní lyžování i na okrajích sezóny – stejnou záruku mohou dát nejen vysoko položená střediska Obergurgl-Hochgurgl a Vent, ale i níže položený Hochötz. Po lyžování relaxujete třeba v městských lázních Freizeit Arena v Söldenu, nebo ve špičkovém wellness areálu Aqua Dome v Längenfeldu. V Umhausenu můžete navštívit „Ötzi vesničku“, jež připomíná pravěkého lovce, který odtud před 6000 lety směřoval přes hřeben Alp, kde ho zastihla smrt, do jižních Tyrol, kde byla v roce 1991 jeho mumie v tajícím ledovci objevena.
Dlouhé údolí Zillertal v sobě skrývá závratných 671 kilometrů sjezdových tratí a řadí se tak mezi absolutně největší lyžařské oblastí celé Evropy i světa. Oblast Zillerského údolí se dále dělí do tří základních lyžařských subregionů. Při cestě od dálnice nejprve narazíte na Hochzillertal / Hochfügen – vítěze mnoha mezinárodních srovnávacích testů skiareálů, obří a dokonalý skiareál spoludesignovaný olympijským vítězem Stephanem Eberharterem. Zillertal Arena se táhne postranním údolím řeky Gerlos a boduje svou rozsáhlostí, dokonalou propojeností a upraveností tratí. A konečně třetí a největší z hlavních podoblastí je Zillertal 3000 v oblasti Mayrhofenu, kde se Zillertal dělí na čtyři postranní údolí, z nichž nejvýše položené Tuxské údolí je zakončeno známým ledovcovým areálem Hintertux na jediném celoročně otevřeném rakouském ledovci v nadmořské výšce až 3.250 metrů.
Loňským zbrusu novým propojením lyžařských areálů Alpbachtal a Wildschönau přes vrchol Schatzberg se zrodil nový alpský obr jménem Ski Juwel, nabízející 145 km sjezdových tratí různých obtížností s převahou sjezdovek pro méně a středně náročné lyžaře či rodiny s dětmi. 2 příjemné rodinné areály, řadící se dříve spíše mezi střední či menší, tak najednou poskočily do první tyrolské desítky co do velikosti.
Mnozí naši lyžaři hodnotí jako základní kritérium kvality lyžařského areálu počet kilometrů jeho sjezdovek. V tomto srovnání je údolí Brixental, přesněji středisko Skiwelt Wilder Kaiser se svými 279 kilometry vzájemně propojených tratí absolutním králem. Nekonečné lyžařské safari vedoucí z údolí do údolí přes řadu horských hřebenů vás samo o sobě pohltí na několik dnů. Ovšem nejen rozlehlost sama je měřítkem kvality - skiareál vyhrává prestižní ocenění v mezinárodních odborných anketách o nejlepší lyžařské středisko v Evropě nejen pro své perfektní přírodní dispozice, ale především díky neustálé modernizaci služeb a přepravních zařízení. Byť nepatří mezi ty nejvýše položené, perfektní umělé zasněžování tento malý handicap snadno eliminuje. K oblibě tohoto střediska dozajista přispívá, že jde o vůbec nejbližší tyrolský skiresort při cestě z ČR. Kitzbühel – glanc a tradice na úpatí Hahnenkammu
Snad žádného lyžaře, který si ještě nikdy nezkusil legendami opředenou sjezdovku Hahnenkammu, nenechává pomyšlení na tuto pistu chladným, a to již od roku 1931, kdy se zde závody konaly poprvé. Kitzbühel je symbolem a svatyní rakouského lyžování. Jeho krásné historické centrum nabídne ty nejluxusnější hotely v zemi, ale v okolí najdeme nepřeberné množství cenově dostupnějších variant. 170 kilometrů perfektně vysněžovaných tratí je obsluhováno moderními lanovkami, z nichž je rok od roku více těch vyhřívaných.
Nejen výše uvedená obří střediska jsou zimním obrázkem Tyrolska. Na své objevení zde čekají i desítky skiareálů menších, rodinných, často něčím specifických či unikátních. Každý si může vybrat to své přesně dle osobních preferencí. Pro milovníky klasického lyžování je optimálním střediskem pro skloubení této vášně s kvalitními sjezdovkami běžkařská Mekka, olympijský Seefeld. Lyžaři - poznávači budou spokojeni v rozlehlém tyrolsko-bavorském středisku Zugspitz Arena pod nejvyšší horou Německa. Rodiny s dětmi či začátečníci ocení menší přívětivé skiareály, jako je Venet, Achensee či Fieberbrunn, jež jsou nejen cenově příznivé, ale krom sjezdovek nabízejí i pestrou škálu jiných povyražení.