Letovisko Marcelli di Numana ležící v regionu Marche je v povědomí většiny Italů dlouhodobě vnímáno jako nadmíru prestižní přímořské středisko řadící se mezi ty vůbec nejžádanější na Apeninském poloostrově. Za hranicemi Itálie je však Marcelli chápáno, a to především z důvodu jeho téměř nulové propagace, úplně jinak – jako „takové běžné“ letovisko italského Jadranu. A nutno podotknout, že bohužel. Vždyť porovnáme-li celé východní pobřeží Itálie od severu až po Gargano a pomineme-li Gabicce Monte severně od Pesara, tak nám logicky vyplyne, že celé pobřeží je víceméně podobné. Všude najdeme rovinatý charakter krajiny, široké písčité pláže, pozvolný vstup do moře, prostě takové Rimini či Lignano. Ale právě zde, od Ancony až po Marcelli, tedy na pobřeží nazývaném Riviera del Conero, je tomu úplně jinak.
Na jižním okraji Ancony, významného přístavu a metropole kraje Marche, se začíná zvedat pohoří, které se v délce téměř dvaceti kilometrů táhne přes Portonovo a Sirolo dále na jih až na pomezí Numany a Marcelli. Strmé útesy téměř kolmo padající k mořské hladině jsou střídány romantickými zátokami s plážemi povětšinou oblázkovými či s hrubozrnným pískem, smíšené lesy přecházejí v piniové háje, zvlněná okolní krajina zajímavě kontrastuje s výběžky Apenin tyčícími se v dálce, stručně shrnuto – panoramata jako ze žurnálu. A připočteme-li k tomu ještě dosud téměř neposkvrněnou okolní přírodu skýtající ideální podmínky pro nesčetné druhy flóry i fauny, moře nabízející milovníkům rybolovu někdy až překvapivé úlovky i v roce 1987 na hoře Monte Conero zřízený Regionální přírodní park protkaný 18 značenými turistickými trasami s celou řadou vyhlídek doslova až beroucích dech, tak je výčet hlavních argumentů hovořících jasnou řečí ve prospěch Marcelli téměř naplněn.
Opomenout však nesmíme ani místní bezmála kompletní infrastrukturu. Každotýdenní trhy, typické restaurace nejen s vynikající regionální kuchyní především na bázi ryb a darů moře, nesčetně sportovních možností a zábavy včetně nedalekého golfového hřiště, aquaparku, možnosti potápění či plavby na katamaránu, ale i třeba pestrý výběr výletů za poznáním – i tyto „povinnosti“ moderního letoviska současnosti zde jsou naplněny zcela bezezbytku.
Ale zdejší oblast není jen současnost. Ba právě naopak. Je to místo tisícileté historie a tradic, které sahají až do 6. století před Kristem, kdy Numana byla jedním z nejdůležitějších center řeckého obchodu. Za zmínku určitě stojí i blízké okolí, které je skutečnou klenotnicí historie. Nezmínit nemůžeme především jedno z nejvýznamnějších evropských poutních míst – Loreto se „Svatou chýší“ (italsky Santa Casa, označení pro údajný dům Panny Marie, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen z Nazaretu do Itálie), nejen výrobou harmonik zajímavé Castelfidardo, Recanati jako rodné město významného básníka Leopardiho, ani historií a památkami doslova protkanou Anconu. Místní zajímavostí je i skutečnost, že již v 19. století se Numana a Sirolo staly také oblíbeným místem římských šlechtických rodin, které si zde začaly zřizovat svá letní sídla a započaly tak vlastně místní „turistickou historii“.
Místní moře je průzračné a čisté. V průměru jen necelých 50 m široká pláž začíná na jižním okraji Numany, u úpatí zvedajícího se pohoří Monte Conero, a v délce 5 km se táhne až po ústí říčky Musone, která Marcelli geograficky odděluje od Porto Recanati dále na jihu. Pláže jsou zde s hrubozrnným pískem, úzký pás u moře je tvořen drobnými oblázky. Vstup do moře je spíše příkřejší, ne zcela ideální pro malé děti a neplavce. V centrální části Marcelli i po obou jeho stranách nalezneme pláže veřejné, na které si lze cokoli přinést, ale které nejsou pravidelně udržovány a nemají sociální zařízení. Zbytek pláží je soukromých, lze si zde pronajmout plážový servis, k dispozici jsou bary, sociální zařízení, sprchy se studenou a teplou vodou a u některých i restaurace, sportovní zázemí, dětská hřiště atd. Po necelých 3 km na sever se začíná zvedat pohoří Monte Conero a pláže i celé pobřeží dostávají diametrálně odlišný charakter, kde vysoké útesy od sebe oddělují menší, střední i větší zátoky s romantickými plážemi. Některé jsou písčité, jiné oblázkové a další naopak kamenité, jedny veřejné a druhé soukromé, na část z nich se lze dostat autem či místní dopravou, ostatní jsou ale dostupné jen z moře či po místy až „horolezecké“ stezce. Všechny bez rozdílu jsou však zcela výjimečným atypem italského Jadranu, když především takové skvosty jako Numana Bassa, San Michele / Sassi Neri, Le Due Sorelle či Mezzavalle se řadí mezi nejkrásnější pláže celé Itálie vůbec.
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
a dále
Bologna, Rimini, Ancona, dálniční sjezd Ancona Sud, Marcelli di Numana