Abano Terme (do roku 1924 Abano Bagni) jsou vyhlášené termální lázně v provincii Padova v oblasti Benátsko. Zdejší horké prameny byly známy již v dobách starověkého Říma, kdy se obec nazývala latinsky Aquae Aponi a Aquae Patavinae. Jde tedy o jedny z vůbec nejstarších lázní na světě. Jméno pochází z řeckého „à ponos”, což znamená „odstraňující bolest“.
Dvacetitisícové městečko Abano Terme dnes patří mezi jedny z nejoblíbenějších italských termálních lázní, je proslulé doslova po celém světě. Nachází se zde více jak 130 termálních pramenů, a to především díky doznívající sopečné aktivitě Euganejských vrchů, na jejichž úpatí leží. Lázeňské komplexy mají vlastní horké prameny a lékařskou péči specialistů. Nemusíte tedy nikam z hotelu chodit a veškeré procedury můžete podstoupit přímo v hotelu s profesionály v oboru. Většina hotelů vlastní venkovní i kryté termální bazény.
Samotné území obce Abano Terme má rozlohu 21,57 km2 a stojí převážně v rovině, v průměru 14 metrů nad mořem, s výjimkou okolní kopců, jako je Monte San Daniele, s krásným benediktinským klášterem, který se tyčí nad městem a je snadno dosažitelný pěšky po stezce č. 13.
Renesanční literát Francesco Petrarca se během své návštěvy Benátek vydal do termálních lázní v Abano, aby si vyléčil dnu. Právě při této příležitosti se do tohoto místa zamiloval a rozhodl se tam strávit poslední roky svého života, konkrétně v nedaleké malebné obci Arquà, jež připomíná svým charakterem spíše krajinu jeho rodného Toskánska než Benátska. Rozkládá se mezi Euganejskými vrchy. Od roku 1868 po připojení Benátska k Italskému království byl její název změněn na Arquà Petrarca, na počest Francesca Petrarky, který je zde i pochován.
Italský preromantický básník a spisovatel Ugo Foscolo bydlel ve Villa Foscolo v malém městečku Feriole u Abana v době, kdy psal „Poslední dopisy Jacopa Ortise“ (1796).
Euganejské vrchy, které jsou vidět přímo z Benátek, jako souostroví strmých zalesněných ostrovů vystupujících z dokonale rovné zemědělské roviny, inspirovaly i Percyho Bysshe Shelleyho k napsání „Veršů mezi Euganejskými vrchy“ (1818).
Herkules a jeho společníci vyrazili z Řecka porazit Geryona, nestvůrného obra se třemi těly, jehož otcem byl netvor Chrýsáór a matkou Kallirhoé, dcera Titána Ókeana. Nakonec vyčerpaní poté, co jej zabili, spočinuli na úpatí sopečných vrchů a obnovili své síly díky zázračnými vlastnostem zdejší horké vody. Ani se nechtěli vrátit do Řecka. Přitahováni krásou okolních kopců se na tomto místě usídlili.
Pramen, který válečníkům přinesl velkou úlevu, se řecky nazýval Aponon. Hercules sám postavil na jeho počest chrám. Jak napsal Suetonius, tato legenda byla v římském světě dobře známá; císař Tiberius, když jednoho dne cestoval do Illyrie, hodil zlaté kostky do pramene, přesně tam, kde dnes stojí Abano, aby se dozvěděl svůj osud. Legenda praví, že díky těmto zlatým kostkám je voda drahocenná a má zvláštní vlastnosti, jež léčí různé nemoci.
Euganejské vrchy (italsky Colli Euganei) je skupina zalesněných kopců sopečného původu, které se zvedají do výšky 300 až 600 metrů z Pádské nížiny několik kilometrů jižně od Padovy. Nejvyšším a nejznámějším vrcholem je Monte Venda (603 m n. m.). Kopce byly pojmenovány dle původního národa (Euganei), který zde sídlil. Euganejské vrchy tvoří první regionální park zřízený v Benátsku (v roce 1989). Oblast byla osídlena člověkem od mladšího paleolitu. V zalesněných oblastech převládají plochy středomořských křovin, kaštanových a dubových hájů. Na území parku se nachází 15 obcí, v jejichž katastru lze nalézt benátské vily, historické zahrady, poustevny a kláštery, středověká opevnění či starobylé kamenné vesnice. Zároveň se zde nacházejí zajímavá přírodovědná a etnografická muzea, archeologické lokality a mnoho místní malých vinic a vinařství.
Pěstování a výroba vína na svazích Euganejských kopců je velmi rozšířené, nachází se zde několik menších regionálních vinařství. Třináct vinařství se sdružilo pod nedávno zavedeným označením Colli Euganei. Zde produkovaná vína se skládají z bílých s typickou slámově žlutou barvou a jasmínovou vůní, červených Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Fior d'Arancio, velmi sladké žluté Moscato, Merlot, Novello, suché Pinello, Pinot blanc, šumivé Serpino a Tocai Italico. Ochutnejte je na své dovolené i Vy, vřele je doporučujeme!
Praha, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt
a dále Villach, Tarvisio, Udine, dálniční sjezd Padova Ovest, Abano Terme