Istrie je stálicí mezi českými turisty mířícími na chorvatský Jadran. Je nám geograficky nejblíže a nikdy nepřestane lákat svým průzračně čistým mořem, zelení borových lesů a množstvím cenných historických památek. Istrijské pobřeží začíná na hranicích se Slovinskem a táhne se od mysu Savudrija na jih k mysu Kamenjak, kde se otáčí na severovýchod k Rijece. Je to největší, nejnavštěvovanější a nejživější oblast cestovního ruchu na celém chorvatském Jadranu a v celém Chorvatsku vůbec. Na poloostrově Istrie žije přes 200 tisíc obyvatel, z toho 62 tisíc v největším městě a hlavním hospodářském středisku Pula.
Koncem první světové války připadla Istrie podle mírových smluv Itálii, přestože tu žilo třikrát více Chorvatů a Slovinců než Italů a slovanské obyvatelstvo bylo v Istrii doma již od dob stěhování národů. Po druhé světové válce připadla Istrie po dlouhých jednáních nakonec Jugoslávii. Po jejím rozpadu se Istrie stala součástí samostatného Chorvatska, když malá část na severu patří Slovinsku (s městy Portorož, Piran, Izola a Koper). Poloze na křižovatce kultur odpovídá i lokální kuchyně, kde jsou lehká jídla středomořského typu silně ovlivněná zejména italskou gastronomií doplněna masitými pokrmy původem z hornatého balkánského vnitrozemí. Vše je doplněno vynikajícími víny místní provenience, z nichž mnohá mohou směle konkurovat zavedeným vínům italským.
V posledních 40 letech vyrostla na západním pobřeží Istrie velmi rozsáhlá a neobyčejně rušná letoviska, která na sebe těsně navazují a táhnou se často v délce 10 až 20 kilometrů podél moře. Celková kapacita hotelů na západoistrijském pobřeží přesahuje 230 tisíc lůžek. V posledních 20 letech došlo na Istrii k výrazné modernizaci hotelů a apartmánů, případně k jejich úplné přestavbě, zvýšil se počet bazénů, u mnohých nechybí animační programy pro děti i dospělé. Kamenité istrijské pláže byly doplněny betonovými plošinami a terasami pro opalování. Na pobřeží byly navezeny oblázky a drobné kamínky, případně hrubý písek.
Na pobřeží Istrie je řada krásných měst antického nebo benátského původu a každé si uchovalo vlastní osobitost. A nelze přitom pominout ani dosud málo známé vnitrozemí Istrie, plné cenných památek minulosti a působivé svým neporušeným středověkým rázem.
Vrsar je malý rybářský přístav a významné letovisko s velkou ubytovací kapacitou. Rozkládá se 3 km od severozápadního okraje Limského zálivu. Před pobřežím je téměř dvě desítky malých neobydlených ostrůvků a útesů, před vlastním letoviskem je ostrůvek Koversada. Vrsar vyniká bohatými lesy a velmi členitým romantickým pobřežím. Díky svým přírodním podmínkám patří k nejpříjemnějším letoviskům oblasti. Na okraji Vrsaru je velké naturistické středisko Koversada.