NEV-DAMA a.s.

10 tipů na pohodovou turistiku ve Vysokých Tatrách

Co dělat ve Vysokých Tatrách během turistické sezóny od června do konce října? Plánujete-li turistiku, máme pro vás desítku nápadů, jak si pobyt v „nejmenších velehorách na světě“ užít co nejlépe.

 

Lanovkou na Lomnický štít

Výš už se na území bývalého Československa nepodíváte: kabinová lanovka vás z Tatranské Lomnice vyveze až na špičku Lomnického štítu, do nadmořské výšky 2 633 metrů. U Skalnatého plesa se přestupuje z gondoly do jediné kabinky, která šplhá na „Deda“, jak se druhé nejvyšší tatranské hoře přezdívá, nad propastí hlubokou několik stovek metrů.

Pokud trpíte závratí, můžete vyjet sedačkou „jenom“ do Lomnického sedla. Nemusíte se tady bát ani fronty na jízdenku a výhled několik stovek metrů pod „Lomničákem“ také stojí za to.

Lanovka na Lomnický štít
Obrovský vodopád
 

Obrovský vodopád

Jeden z nejvděčnějších tatranských cílů představují vodopády na Studeném potoce. Jejich velkou výhodou je výtečná dostupnost pro celou rodinu, neboť kousek od nich se nachází horní stanice pozemní lanovky ze Starého Smokovce na Hrebienok. Cestu k nim navíc lemuje dvojice chat s občerstvením (Bilíkova a Rainerova).

Zatímco Obrovský vodopád uvidíte pouze z úzkého mostíku vedoucího kolem, vodopády Studeného potoka jsou rozložité, mohutné a skýtají řadu míst k zastavení a fotografování.

 

Téryho chata

Na Tatranské magistrále z Hrebienku k vodopádům lze často potkat nosiče obtěžkané nákladem, vytrvale stoupající do nitra hor. Míří ke Zbojnické a k Téryho chatě, kam ti nejlepší z nich zvládnou vynést přes 150 kilogramů potravin a dalšího materiálu.

Zvláště v případě Téryho chaty jde o obdivuhodný výkon, s 2 015 metry se totiž jedná o nejvýše položenou celoročně otevřenou horskou chatu slovenských velehor. 15 kilometrů dlouhý okruh, spojující obě dvě, však zvládnou i středně zdatní turisté – samozřejmě pouze s běžným batohem na zádech.

Vysokohorská Téryho chata
Žabí plesa pod Rysy
 

Výstup na Rysy

Absolutně nejvýše z horských „útulen“ Vysokých Tater se do kraje rozhlíží Chata pod Rysmi, na kterou natrefíte během túry na Rysy. Fyzicky náročný výstup na kótu 2 503 metrů nad mořem by si měl odbýt každý zkušený milovník hor, neboť v Tatrách se pěšky prostě už výše nedostane. Pozor je třeba dávat především při přechodu několika sněžných polí, která se tady udržují až do letních měsíců. Netřeba dodávat, že výhledy na celé Tatry včetně Gerlachovského štítu a do Polska na největší pleso pohoří Morskie Oko jsou odsud opravdu dechberoucí.

 

Symbolický cintorín

Uvědomit si nutnost respektovat hory a nepřeceňovat vlastní schopnosti umožňuje symbolický hřbitov obětí Tater. Podívat by se sem měly hlavně děti, aby se v horách chovaly vždy zodpovědně, neriskovaly a nepodceňovaly jejich nebezpečí. Hřbitov se ukrývá – vskutku příhodně – poblíž životem kypícího Popradského plesa, výchozího bodu pro výstup na Rysy. Areál „cintorína“ zaplňují pamětní desky osob, které v nejvyšším slovenském pohoří zahynuly – a při pohledu na stovky cedulek s údaji o věku, místě a důvodu smrti obětí doslova mrazí.

Popradské pleso u hřbitova obětí Tater
Slovenská národní hora Kriváň
 

Výstup na Kriváň

Další vysokohorská túra z kategorie náročných, ale povinných, směřuje na slovenskou národní horu Kriváň. O významu Kriváně pro naše východní sousedy svědčí i to, že se v letech 1960 až 1990 skvěl na znaku Slovenské socialistické republiky. Řada anket ho dokonce vyhlásila za nejkrásnější vrchol Slovenska. Trasa začíná ve Štrbském Plese nebo na rozcestí Tri studničky a při dostatečné fyzičce i dobrých meteorologických podmínkách ji lze pojmout jako okruh. Pozor, ve druhém případě však překonává výškový rozdíl přes 1 400 metrů!

Predné Solisko od Štrbského plesa
 

Výstup na Predné Solisko

Toužíte-li po zdolání nějakého tatranského vrcholu vlastními silami, avšak netroufáte si na těžkou vysokohorskou túru, vydejte se na Predné Solisko (2 117 m n. m.).

Na výběr jsou dvě varianty výstupu. První zahrnuje výjezd čtyřsedačkovou lanovkou ze Štrbského Plesa (Solisko Expres) k chatě pod Soliskom a poté šplhání po červené značce až nahoru. Pokročilí turisté můžou ve druhé variantě lanovou dráhu vynechat – a projet se s ní třeba dolů místo zdlouhavého klesání. Pěkné výhledy umožňují spatřit vodopád Skok v sousední Mlynické dolině.

 

Belianská jeskyně

Slovensko krásné podzemní prostory doslova provrtávají a jeden z nich vábí k návštěvě na nejvýchodnějším okraji Tater. Krápníková Belianská jeskyně se schovává pod Kobylím vrchem, a i když se na výstupu k ní od parkoviště docela zapotíte a pak si ještě musíte vystát (v létě dlouhou) frontu, za tu námahu to stojí.

Od objevu Belianské jeskyně v roce 1881 se veřejnosti zpřístupnilo 1 135 metrů chodeb, ze kterých lze obdivovat krápníkové vodopády, pagodovité stalagmity či křišťálově čistá jezírka. Doba prohlídky činí zhruba 70 minut.

Krápníková výzdoba Belianské jeskyně
Štrbské pleso
 

Štrbské pleso

Nejznámější ledovcové jezero ve Vysokých Tatrách je bezpochyby Štrbské pleso, na slovenské straně hor zároveň druhé největší. Okolo něj se rozkládá stejnojmenná osada, nejvýše položená obec na území Československa.

V roce 1970 tady u příležitosti mistrovství světa v klasickém lyžování vyrostl rozsáhlý areál zimních sportů, ozubnicová železnice ze Štrby a také televizní studio, v němž proběhlo první barevné vysílání na našem území. S dětmi si projděte naučnou stezku kolem jezera a při přejezdu tatranskou železnicí se zastavte v muzeu šlapacích autíček Pedal Planet Nová Polianka.

 

AquaCity Poprad

Zvláště na dovolené v Tatrách s dětmi jistě uvítáte možnost proložit pěší výlety do kopců aktivním, zábavným odpočinkem. Poslední tip nás proto zavádí do okresního města Poprad v tatranském podhůří.

Ideální příležitost k relaxaci nabízí rozlehlý vodní svět AquaCity, ve kterém si přijdou na své zájemci o plavání, dovádění na tobogánech či oddech v termálních bazénech. V okolí Vysokých Tater se však nacházejí i další akvaparky jako Thermal Park Vrbov, gigantická Tatralandia nebo Vodný park Bešeňová.

Klouzačka v akvaparku

Vydejte se s námi za turistikou do Tater



Žádné zájezdy nevyhovují vyhledávaným parametrům

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zapomněli jste přihlašovací údaje?