Ne všichni návštěvníci zimního Rakouska míří k našim jižním sousedům za sjezdovkami či snowparky. Stále početnější je skupina těch, kteří si s sebou berou “úzká prkénka” a v pobytovém místě neřeší lanovky, ale ukazatele s označením “Langlaufloipe“. Ti, kdo jednou běžky v Rakousku zkusí, se sem za stejným účelem velmi často opakovaně vracejí, protože tato země se stále více přibližuje k definici pojmu „běžkařský ráj“. Návštěvníci zocelení z českých a slovenských hor spartánskými podmínkami bez strojově vyjetých stop nebo se stopami zničenými množstvím lyžařů, jsou od Korutan po Tyrolsko všude doslova rozmazlováni nabídkou perfektně udržovaných, nesmírně dlouhých a pestrých, a přitom málo zalidněných stop určených pro klasiku i skating.
Ano, mnohde za vstup do stopy musíte zaplatit (ač není problém zvolit některé ze středisek s bezplatnými vstupy na trasy), ale co je těch pár utracených Euro za tak perfektní zážitky! O tom, že průměrná útrata běžkaře je i s těmito symbolickými poplatky nesrovnatelně nižší, než útrata sjezdového lyžaře či snowboardisty, ani nemluvě. Proto řada návštěvníků podlehne pokušení uspořené peníze investovat i do kvalitní výbavy na běžecké lyžování – výběr je všude v Rakousku značný a mnozí zde poprvé poznají slast pohybu v dokonale upravených stopách na skvěle skluzných lyžích – jezdit na “šutračkách”, s oblibou používaných na našich horách, by bylo v rakouských trasách bez kamínků a ledových ploten opravdovým hříchem.
Po námaze ve stopě a spolykaných kilometrech vyhládne, naštěstí jsou trasy pro běžkaře v Rakousku lemovány typickými útulnými hospůdkami s opravdu domácími regionálními specialitami, takže zde zažijete atmosféru pravého venkovského Rakouska, bez narvaných obřích samoobslužných restaurací, tak dobře známých z nejpopulárnějších sjezdových skiareálů.
Rakušané jsou po dlouhá desetiletí světovou sjezdovou velmocí, ale není divu, že ideální podmínky pro provozování “klasiky“ vedly k tomu, že v poslední době sklízejí naši jižní sousedé úspěchy i v severském lyžování a biatlonu – ostatně mnohé hvězdy současnosti i minulosti můžete v rakouských alpských střediscích potkat při tréninku či rekreační projížďce přímo ve vaší stopě.
Při plánování pobytu s běžkováním v Rakousku pečlivě zvažujte termín a místo. Zajímají-li vás okraje zimní sezóny, pak vysoko položené trasy s označením Höhenloipen jsou sázkou na jistotu kvalitního přírodního sněhu. Většina skiareálů (zejména v Salcbursku a Tyrolsku) totiž běžecké tratě nezasněžuje uměle a vzhledem ke skalnatému a členitému terénu Alp zde většina tras pro klasiku probíhá údolími, sezóna běžek je zde tedy na rozdíl od našich hor s dlouhými plochými hřebeny kratší, než sezóna sjezdařská.
V Korutanech, v oblíbeném středisku Nassfeld, najdete nejvíce stop v Langlaufzentru Nassfeld-Pressegger See. Na samých hranicích s Itálií si skvěle užijete mezinárodní okruh Seeloipe / Lago Pramollo a u mezistanice hlavní kabinkové lanovky okruh Tressdorfer Alm Loipe.
V Národním parku Vysoké Taury (Nationalpark Hohe Tauern) vás v Mallnitz pod Mölltalským ledovcem čeká 25 km uměle zasněžovaných (i přes průměrnou nadmořskou výšku 1.200 metrů) stop oceněných pečetí kvality, s atrakcí v podobě nové laserové biatlonové střelnice.
Heiligenblut pod nejvyšší rakouskou horou Großglockner nabídne 12 km perfektně vyžehlených stop s průměrnou nadmořskou výškou 1.300 metrů a také vysokohorskou stopu na Fallbichlu (2.200 m n. m.). Obdobně vysoko položenou stopu mohou opravdoví sportovci vyzkoušet i na Mölltalském ledovci u horní stanice Gletscher Expressu.
Štýrskou Mekkou klasického lyžování je Ramsau v oblasti Schladming – Dachstein. Krom nekonečných pavučin tratí na náhorní plošině Ramsau, kde se konalo i Mistrovství světa v klasickém lyžování 1999, zde existuje i možnost vysokohorského tréninku na ledovci Dachstein.
Velmi dobré podmínky pro běžecké lyžování naleznete ve Štýrsku i ve střediscích Murau Kreischberg a Tauplitz.
V Salcbursku si milovníci extrémů mohou dopřát 3kilometrový okruh “Höhenloipe” v nadmořské výšce 2.900 m na ledovci Kitzsteinhorn nad Kaprunem. 1.600 metrů vysoko je položená další “Höhenloipe“ na konci Gasteinského údolí ve Sportgasteinu. Ale i níže v Gasteinertalu naleznete krásné, v noci osvětlené, okruhy, a to v Bad Gasteinu-Böcksteinu a v Kurparku v Bad Hofgasteinu. Fantastická „Höhenloipe“ je i pod masivem Hochkönigu v průsmyku Dientner Sattel.
Dalšími tipy na běžecké stopy spolkové země Salzburger Land jsou:
Tyrolskou jedničkou co do kvality stop je oblast Pillerseetal v čele s Hochfilzenem, známým každoročním pořádáním Světového poháru v biatlonu v prosinci. V únoru 2017 se zde opět po 12 letech konalo biatlonového Mistrovství světa, Gabriela Koukalová si odvezla kompletní medailovou kolekci (zlato ze sprintu, stříbro z vytrvalostního závodu a bronz ze stíhačky), Ondřej Moravec ji doplnil stříbrem z vytrvalostního závodu. Minulý šampionát v roce 2005 si asi všichni pamatujeme díky vítězství Romana Dostála ve vytrvalostním závodě na 20 km. Další vhodné cíle běžkařů v oblasti Pillerseetal jsou Fieberbrunn, St. Jakob, Waidring (vč. Steinplatte a tamní “Höhenloipe”) a Kirchdorf.
V oblasti mezi Kitzbühelem a Kirchbergem jsou od prosince do dubna pohodlně dostupné běžecké trasy na golfovém hřišti Kitzbühel-Schwarzsee-Reith, mají umělé zasněžování i noční osvětlení do 23.00.
Skiwelt Wilder Kaiser má svou „Höhenloipe“ nad Brixenem.
Achensee je jednou z nejhezčích oblastí Tyrolska, a totéž lze říci i o tamním běžeckém lyžování.
Opravdovou top adresou běžeckého lyžování v Rakousku je Seefeld, pořadatel Mistrovství světa v klasickém lyžování 1985, a znovu opět v roce 2019. Náhorní plošina protkaná 266 kilometry skvěle připravených stop leží u hranic s Bavorskem a je tedy velmi dobře dostupná z ČR.
Ledovcové údolí Kaunertal disponuje zajímavou “Höhenloipe”, jakož i v noci osvětlenými stopami.