Hallstätter See (Halštatské jezero) je idylické průzračné jezero v oblasti Solné komory (Salzkammergut) v Horním Rakousku pod masivem Dachsteinu východně od Salzburgu. Jezerem protéká řeka Traun, pravobřežní přítok Dunaje. Rozloha jezera činí přibližně 13,5 km². Je 5,9 km dlouhé a 2,3 km široké. Jeho maximální hloubka je 125 m. Objem vody činí 1,69 km³. Leží v nadmořské výšce 508 m. Jeho okolí je populárním cílem tisíců turistů, voda sama láká především fanoušky potápění.
Na břehu Halštatského jezera leží městečko Hallstatt se starými zpřístupněnými solnými doly, řadící se mezi nejfotogeničtější a nejpříjemnější místa v celém Rakousku. I lázně Bad Goisern na severním břehu jezera jsou svou polohou doslova předurčeny ke strávení kvalitní dovolené.
pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, zajištěné cesty (klettersteigy), horolezectví; koupání v jezeře, vodní sporty, paragliding, jeskyně, solné doly, plavby lodí po jezeře, půjčovny člunů, půjčovny kol, 18jamkové golfové hřiště, tenis, rybaření, nordic walking, kajaky, canyoning, rafting
Atraktivní je výstup či výjezd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdílem 1.500 metrů z Obertraunu u Hallstattského jezera. 2 obří jeskyně (Ledová a Mamutí), vyhlídková platforma 5 Fingers či rozsáhlá náhorní pláň ve výšce 2.100 metrů stojí za výlet mnoha milovníkům krásných horských túr.
Název oblasti Salzkammergut doslovně znamená "majetek v solné komoře" a je odvozen od solných dolů, jež tvořily důležitou ekonomickou základnu habsburské monarchie. Region kolem Hallstattu byl roku 1997 uveden do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO s tímto zdůvodněním: "Lidská činnost v nádherné přírodní krajině Solné komory začala v prehistorických dobách, solné doly jsou využívány již od 2. tisíciletí před naším letopočtem. Tento zdroj tvořil základ zdejší prosperity až do poloviny 20. století, prosperity, která se odráží zejména v jemné architektuře města Hallstatt.“ Oblast světového dědictví UNESCO zahrnuje města Hallstatt, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.
Archeologické nálezy v oblasti se datují až do neolitu, okolo roku 3800 př. n. l. První solný důl byl v provozu přinejmenším od dob keltské kultury halštatské, se středem v hornickém městečku Hallstatt, jehož jméno nese. Těžba pokračovala i za Římanů a později za nadvlády bavorských vévodů. V roce 1180 připadla oblast rakouskému rodu Babenbergů, a tak se roku 1252 díky sňatku českého krále Přemysla Otakara II. s dědičkou rodu Markétou Babenberskou stala až do bitvy na Moravském poli roku 1278 součástí přemyslovských držav. Solné doly se pak staly až do roku 1918 doménou Habsburků.
Salzkammergut je dnes převážně turistickou a lázeňskou oblastí, a to již více než jedno století. Císař František Josef I. trávil dovolené v nedalekých lázních Bad Ischl, odkud řídil své impérium v teplejších měsících roku. Zde také roku 1914 podepsal vyhlášení války Srbsku, kterým začala První světová válka.
http://dachstein.salzkammergut.at
http://www.dachstein-salzkammergut.com/sommer