Zadejte váš e-mail a dostanete upozornění ihned po spuštění do prodeje.
Szklarska Poręba (česky Sklářská Poruba) je sedmitisícové podkrkonošské městečko ležící pouhých šest kilometrů za hraničním přechodem Harrachov/Jakuszyce. Jde o známé rekreační, sportovní a turistické středisko na rozhraní Jizerských hor (Góry Izerskie) a Krkonoš (Karkonosze) v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství. Železniční spojení s Českou republikou (Kořenovem, resp. Harrachovem) bylo obnoveno po rekonstrukci železniční tratě, která dříve sloužila pro dovážení uhlí do skláren a textilek, v roce 2010.
Vznik Szklarske Poręby (tehdy pochopitelně německé osady s názvem Schreiberhau) se datuje k roku 1366, městská práva však získala až roku 1959. Od roku 1617 zde sklářský rod Preisslerů provozoval sklářskou huť. Ta se brzy stala nejlepší ve Slezsku. Roku 1702 přibyla další. Zanikly pro nedostatek dřeva kolem roku 1752.
Od 19. století je vyhledávaným klimatickým místem s podmínkami srovnatelnými s Alpami ve výškách kolem 1.200 m n. m. Po 2. světové válce se stala součástí Polska. Dělí se na osady Szklarska Poręba Dolna, Średnia a Górna, která je nejrozlehlejší.
Městečko se rozkládá v údolí řeky Kamienna a jejích přítoků. Dominuje mu krkonošský vrch Szrenica. Jeho nadmořská výška a lyžařské zázemí v podobě pěti sjezdovek s umělým zasněžováním z něj udělaly oblíbené lyžařské středisko, největší a nejstarší v Dolním Slezsku. Centrum běžeckého lyžování se nachází v Jakuszycích přímo u českých hranic, nazývaných často „polská Aljaška“. Jsou zde totiž také výborné podmínky pro závody psích spřežení.
I mimo zimní období je v okolí Szklarske Poręby kam vyrážet. Naučná stezka nazvaná Szlak walońsky je sedmikilometrový, červenobíle značený turistický okruh po stopách dávných hledačů drahých kamenů s patnácti zastaveními. Jedním z nich je i mineralogické muzeum věnované historii dobývání drahých kamenů. Motiv tajných znamení, které hledači pokladů vytesávali do skal a kamenů, je pak základem další naučné stezky spojené se zábavnou hrou nazvanou „Poszukiwacze Skarbów”.
Můžete též vyrazit na Magickou cestu ducha hor, Magiczny Szlak Ducha Gór. Na trase vás čeká 13 zajímavých zastavení, která označují žulové balvany s vytesaným znamením. Na trase se nachází Chybotek – velký viklan, místo opředené mnoha legendami.
Také byste si neměli nechat ujít výstup na Zĺoty Widok, jedinečnou vyhlídku na panorama Krkonoš. Za návštěvu stojí také Lesní huť, jediná sklářská huť, kde dodnes provozují skláři své řemeslo a kde můžete jejich umění foukání skla obdivovat na vlastní oči.
Romantiky určitě nadchne zámek Czocha, který se vypíná nad zákrutem řeky a původně byl postaven jako obranný hrad českým králem Václavem II. V městečku Kowary najdete venkovní skanzen miniaturních staveb typických pro Dolní Slezsko a také zpřístupněné důlní štoly včetně radonových lázní.
Zkrátka nudit se v Euroregionu Nisa rozhodně nebudete.