Malá jesenická obec Filipovice se nachází přímo v srdci Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pod nejvyšší moravskou horou Praděd. Dnes je to doslova titěrná vesnice, do poválečného odsunu německého obyvatelstva, jež zde tvořilo 100% majoritu, však byla obec mnohonásobně větší. Pouze jedna zastávka autobusu dělí Filipovice od Červenohorského sedla na hlavním jesenickém hřebenu. Jen pár kilometrů opačným směrem naopak můžete sjet do okresního města Jeseník s proslulými Priessnitzovými léčebnými lázněmi.
Jeseníky – nejvyšší pohoří Moravy, co do obliby mezi návštěvníky stále více boduje. Menší rodinné rekreační středisko Filipovice je ideálním východištěm k návštěvě lázní Jeseník, Červenohorského sedla, vrcholu Keprníku, Šeráku a také ke zdolání nejvyšší moravské hory Praděd. Strategická poloha přímo u hlavní cesty ve směru na Jeseník a Šumperk umožňuje při použití auta nebo autobusu snadno dobýt i poněkud vzdálenější cíle, například Kouty nad Desnou s lanovkou vedoucí až do blízkosti proslulé přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně nebo zámek Velké Losiny na Šumpersku. Na Jesenicku zase třeba mohou bikeři vyzkoušet proslulé singltreky Rychlebské stezky.
Praděd je se svými 1 491 metry nejen nejvyšší horou Moravy, ale i Českého Slezska. Vrcholem prochází hranice Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Televizní vysílač postavený v letech 1968–1980 je díky své výšce 146,5 metru nejvyšším pevným bodem v ČR – jeho vrcholová část převyšuje nadmořskou výšku Sněžky. Vyhlídková plošina je umístěna 73 metrů od paty věže a je dostupná výtahem. Výhledy odtud stojí za to, krásně jsou vidět nejen celé Jeseníky a Beskydy (Lysá hora, Radhošť), ale i Sněžka a slovenské hory jako je Malá Fatra a Vysoké Tatry. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Alpy. Původní kamenná rozhledna z let 1903–1912 s romantizujícím gotickým vzhledem se po druhé světové válce zřítila. Praděd má drsné klima, průměrná roční teplota činí necelý 1 °C. Cestou z Červenohorského sedla na Praděd nezapomeňte navštívit legendární horskou chatu Švýcárna, což byla původně pastevecká salaš z roku 1887.
Vydáte-li se z Červenohorského sedla na opačnou stranu, než na Praděd, vstoupíte do Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník, vyhlášené již roku 1933. Je pojmenovaná podle dvou zdejších dominantních vrcholů. Známější Šerák (1 351 m n. m.) leží na historické hranici Moravy a Slezska. Pod vrcholem stojí kamenná Chata Jiřího z roku 1888. Na Šerák se dá snadno dostat sedačkovou lanovkou z Ramzovského sedla. Keprník (1 423 m n. m.) je čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Na jeho vrcholu jsou krásné mrazové sruby, na jižním úbočí pak rašeliniště.